שתלים זיגומטיים – אול און פור

תוכן עניינים

שתלים זיגומטייםמתרפא הזקוק לשתלים חייב עצם מינימלית על מנת להחדירם, אך מה עושים אם גם מינימום זה אינו קיים? שיטת השתלים הזיגומטיים – אול און פור מספקת מענה למקרים אלה ופוטרת את המתרפא מתותבות ביום אחד

עם התפתחות עולם השתלים הדנטליים, היום רופא השיניים המעודכן יכול להציע למתרפאים רבים הסובלים מחוסר שיניים מלא – ושלא היו יכולים לקבל טיפול הולם – מגוון של פתרונות, ולא רק תותבות נשלפות מהפה. אחת השיטות היא השתלת שיניים בשיטת אול און פור

אם מתרפא זקוק לשיקום לסת מלאה באמצעות שתלים הרופא זקוק למינימום עצם כדי להחדיר שתלים אלו, ולרוב מינימום זה הוא עצם שאורכה 10 מ”מ ורוחבה 4 מ”מ. בשיטות המסורתיות רופאים נוהגים להשתיל עצם טרם החדרת השתלים. טיפולים אלו קשים מאוד, יקרים מאוד וארוכים. אם בוחנים השתלות בלסת העליונה, קיים מבנה אנטומי הנקרא סינוס מקסילרי – זהו חלל אוויר הנמצא באזור האחורי של הלסת, המתחיל מעט לפני השיניים הטוחנות וממשיך אל אחורי הלסת. חלל אוויר זה מונע החדרה של שתלים דנטליים משום שכל אורך השתל חייב להימצא בעצם ולא באוויר.

בשיטות המסורתיות אם הרופא נדרש להחדיר באזור זה שתלים הוא מבצע פעולה הנקראת הרמת סינוס – פתיחת חלל הסינוס והחדרה של עצם מלאכותית או עצמונית לחלל זה, המתנה של 6-12 חודשים ורק אז החדרה של שתלים דנטליים.

קצת על השיטה שפיתח ד”ר פאולו מאלו

שיטת אול און פור שפיתח ד”ר פאולו מאלו היא תחליף מצוין לכל מטופל שהיה זקוק להשתלת עצם, אולם קיימים מצבים קיצוניים שבהם גם הפתרון הקלאסי הזה אינו מתאים . בשיטת אול און פור  הרופא ממקם את השתלים באזור הקדמי של הלסת, וכך נחסך הצורך בפעולות כגון הרמת סינוס או השתלת עצם מכינה.  ברוב המקרים יש למתרפא עצם טבעית מינימלית באזור הקדמי של הלסת, ושם הרופא ממקם את ארבעת השתלים: שניים קדמיים ישרים ושניים אחוריים בזווית של עד 45 מעלות. ואולם, במקרים מסוימים גם מינימום זה של עצם קדמית אינו קיים, והדבר נפוץ בעיקר במצבים שבהם מתרפאים הלכו עם תותבת שלמה עליונה שנים רבות. לעתים המתרפאים הרכיבו תותבת זמן מועט יותר, אך היא לא תאמה את עצם הלסת ו״חבטה״ בה, דבר שגרם לספיגת עצם הלסת, וכך לא נותרה עצם לקבלת שתל גם באזור הקדמי. במטרה לעקוף את חוסר העצם, המציא ד”ר מאלו לפני כעשר שנים שתל חדש הנקרא שתל זיגומטי, והוא נותן מענה לאותם מקרים שבהם אין מינימום עצם בלסת העליונה. השתל נקרא כך כי הוא מעוגן לעצם הזיגומה – עצם הלחי, הנמצאת מתחת לארובת העין. למעשה כך עקף ד”ר מאלו את חוסר העצם של הלסת העליונה ועיגן את השתל באמצעות עצם חוץ-לסתית. עצם הזיגומה קשה מאוד ובעלת צפיפות גבוהה, ומתאימה מאוד לביצוע שתלים דנטליים. השתלים הזיגומטיים הם שתלים שאורכם 45-55 מ”מ שפיתחה חברת Biocare Nobel לפני יותר מעשור.

השתל נאחז בצד אחד בעצם הזיגומטית הקשה, בעוד ראש השתל פונה לכיוון רכס השיניים ומאפשר חיבור של גשר מוברג לשיניים ושיקום חסר השיניים.

לפני כחמש שנים פיתח ד״ר מאלו שתל זיגומטי חדשני בעל מבנה הדומה למבנה שתל ה-Nobel Speedy ,המאפשר חדירה טובה לעצם וקבלת יציבות ראשונית מעולה. בכך למעשה התאפשר לראשונה ביצוע שיטת -אול און פור Zygomatic –  שיטה המאפשרת ביצוע שתלים והעמסה מידית של השתלים באותו היום תוך קבלת שיניים קבועות. השיטה מתאימה במקרים שבהם לא ניתן לבצע אול און פור  סטנדרטי בלסת עליונה עקב חוסר משמעותי בעצם גם בקדמת הלסת או בעקבות תאונות דרכים ופציעות באזור הפה.

שתלים חדשניים אלו וטכניקת ההשתלה החוץ-מקסילרית maxillary-Extra) – ללא מעבר בסינוס המקסילרי(  הם פתרון ייחודי וחדשני במקרים שבהם עד היום לא ניתן היה לבצע שתלים, תוך חיסכון בצורך בהשתלות עצם נרחבות ובהרמות סינוס ורצפת האף

יתרונות

  1. פתרון ייחודי למצבים של חסר עצם נרחב שאינו מאפשר ביצוע שתלים בשיטה הקונבנציונלית.
  2. שיעורי הצלחה גבוהים ביותר – יותר מ- %98
  3. אפשרות להעמסה מידית של השתלים ולקבלת שיניים קבועות ללסת ביום הניתוח.
  4. חיסכון בהשתלות עצם מורכבות ביותר ויקרות.
  5. ללא צורך בשיקום זמני נשלף בעל פונקציונליות ותפקודיות נמוכות.

חסרונות

  1. נדרשת מיומנות גבוהה מהרופא המנתח, ולכן השיטה עדיין לא בשימוש נרחב. עלות גבוהה יותר משתל סטנדרטי

ד”ר ערן פרמון מומחה בהשתלת שיניים ביום אחד ושיקום הפה לפרטים ותאום פגישת יעוץ התקשרו: 03-5470755