המדריך המלא ליישור שיניים

תוכן עניינים

יותר ויותר צעירים ומבוגרים כאחד פונים לטיפול אורתודונטי במטרה לקבל לחיוך מושלם ואסתטי. הביקוש הרב משפיע על הטכנולוגיה אשר מתפתחת ללא הפסקה ומציעה מגוון רב של שיטות מסורתיות לצד חדשניות בדרך לחיוך המושלם.

תחום האורתודונטיה מתמחה בטיפול במקרים של לסתות ושיניים לא תקינים ולא אסתטיים במטרה להגיע למצב של מראה כללי אסתטי הכולל איזון בין השיניים, הלסתות והשפתיים. אורך הטיפול האורתודנטי אינו קבוע והוא משתנה בהתאם לחומרת הליקוי וגיל המטופל. בממוצע טיפול אצל ילדים אורך כשנה וחצי עד שנתיים ואצל מבוגרים עלול להימשך זמן ארוך יותר. מוטב להקדים את הביקור האורתודונטי הראשון ולכן ההמלצה הינה לפנות לבדיקה טרם החלפת כל שיני החלב בפה.

אל תסתפקו בבדיקה של רופא שיניים וגשו לאורתודונט מוסמך על מנת שיבצע בדיקה ויקבע את מועד תחילת הטיפול. מומלץ להגיע לבדיקה ראשונית אצל אורתודונט סביב הגילים 7-8.

מהן הסיבות לבעיה אורתודנטית?

 • תורשה גנטית: הבדלים בגודל הלסתות, חוסר שיניים מלידה, שילוב של שיניים גדולות ולסת קטנה.
 • חבלה או מחלה: חבלות בשיניים, עקירת שן ללא שמירת מקום, מחלות ילדות הפוגעות בשיניים.
 • הרגלים בעיתיים: מציצת אצבע או נשיכת שפה אשר גרמו לשינוי בצמיחה התקינה של השיניים ובסופו של דבר לבעיה אורתודונטית.

במהלך הטיפול האורתודונטי מופעל לחץ קבוע על השיניים שגורם לתזוזה הדרגתית עד למצב הרצוי של קשת שיניים מושלמת ואסתטית. טיפול יישור שייניים מתבצע כאשר השיניים מסובבות, צפופות, עקומות או לא מתאימות למבנה הפה. במצב של ׳ליקוי סגר׳ קיים קושי לצחצח את השיניים בצורה מיטבית ולשמור על היגיינה דנטלית מה שמעלה את הסיכון להתפתחות עששת ולדלקות חניכיים. בנוסף, מצב של שיניים צפופות או בולטות יתר על המידה עלול לגרום למחלות חניכיים ולנשימה לא תקינה אשר עלולה להשפיע על תפקוד הגוף כולו. כאשר סגר השיניים לא תקין עלול להיווצר מתח מיותר בשרירי הלסת וכתוצאה מכך בעיות במפרק הלסת ותחושת כאב.

יתרונותיו של טיפול אורתודנטי רבים ומגוונים: הוא משפר את צורת הלעיסה ואת אופן הדיבור, מייעל את תפקוד השיניים, עוזר לתחזוקה מיטבית של היגיינת הפה, משדרג את המראה הכללי וכפועל יוצא מכול אלה, מעלה משמעותית את הביטחון העצמי.

שלבי הטיפול האורתודונטי

האורתודונט יערוך בדיקה מקיפה של השיניים והפה ויקבע תכנית טיפול בהתאמה אישית למטופל ולצרכיו. במהלך פגישת הייעוץ יתבצעו מספר שלבים:

 • הערכת מצב ובדיקה מקיפה של תפקוד הפה והפנים.
 • צילומי שיניים ופנים.
 • צילום פנוראמי צילומי רנטגן וצילום פנוראמי.
 • קביעת תוכנית שיטת הטיפול המתאימה.
 • ייצור תבניות של השיניים באמצעות נגיסה.

הרופא יבצע הערכה, יבדוק את צילומי הרנטגן של הפה והפנים ויערוך מדגם מדויק של השיניים (באמצעות תוכנות מחשב או באופן אחר בהתאם לשיטת הטיפול הנבחרת). בתום הבדיקות והסקירות יתאים הרופא את תכנית הטיפול הטובה ביותר למקרה הספציפי של המטופל. בביקור השני הרופא יעריך את מספר חודשי הטיפול הנדרשים ויקבע את השלבים של הטיפול המעשי. ברוב המקרים, טיפול יישור שיניים נמשך זמן ארוך יחסית (כשנתיים) כאשר משך הטיפול משתנה בהתאם לשיטת הטיפול ובהתאם לגיל המטופל. מטופלים צעירים מגיבים לתהליך היישור בצורה מהירה יותר ממטופלים מבוגרים שכן עצמות הלסת גמישות יותר אצל צעירים.

במרפאת השיניים ׳מאלו קליניק׳ רמת השרון מתמחים בביצוע טיפולי יישור שיניים בשיטות הן בשיטות החדשניות והן בשיטות המסורתיות בהתאם לצורכי המטופל ולסוג הליקוי.

השיטות המסורתיות ליישור שיניים:

 • סמכים מתכתיים. השיטה המסורתית ליישור שיניים מבוססת על הטכניקה והמוכרת ביותר של הדבקת סמכים מתכתיים על גבי השיניים. טכניקה זו הופכת לפחות ופחות מבוקשת גם בשל אורכה (כשנה וחצי עד שנתיים) וגם בשל היעדר אסתטיקה לכל אורך הטיפול.
 • סמכים שקופים. שיטה זו דומה לשיטת הסמכים המתכתיים עם אסתטיקה משופרת שכן מדובר בסמכים שקופים. הסמכים השקופים מודבקים על גבי השיניים ופחות בולטים לעין. בין הסמכים עובר חוט מתכת מצופה בסיליקון אשר מסווה את הצבע הכהה.
השיטות החדשניות ליישור שיניים:
 • אינויזליין. זוהי שיטה חדשנית ומשוכללת ליישור שיניים ללא גשר אלא באמצעות קשתית שקופה שמולבשת על השיניים וניתנת להסרה בזמן האוכל או לצורך צחצוח שיניים. שיטה זו מאפשרת גם שמירה על מראה אסתטי לאורך כל הטיפול וגם שמירה על רמה גבוהה של היגיינה דנטלית. היתרונות הבולטים: שקוף ובלתי נראה, נשלף ונוח. החסרונות הבולטים: לא מתאים לכולם, עלויות יחסית גבוהות.
 • יישור שיניים פנימי. זוהי שיטה שמתאימה לכולם ומאפשרת שמירה על האסתטיקה. הטיפול כולל גשר פנימי, הדבקת סמכים לחלק הפנימי והבלתי נראה של השן. היתרונות הבולטים: מתאים לכולם, מאפשר שמירה על האסתטיקה. החסרונות הבולטים: הסתגלות קשה יותר, קשיים בשמירה על ההיגיינה הדנטלית, עלויות יחסית גבוהות.
 • איירוק. זוהי שיטה אשר מבוססת על טכנולוגיית לייזר תלת ממדית ממוחשבת. הטיפול מתבצע באמצעות סדרת קשתיות שקופות אשר מיוצרות בהתאמה מלאה להתקדמות הטיפול ולפיו של המטופל.
 • דיימון. זוהי שיטה של סמכים אשר ננעלים על השן ללא צורך בגומיות מה שמאפשר רמת חיכוך נמוכה ותזוזה עדינה וחלקה יותר של השיניים עד להגעה לעמדה הרצויה. לשיניים הטוחנות מוצמד מתקן בחלק החיצוני שמונע מצבים של היווצרות חלל בין השיניים הטוחנות. היתרונות המשמעותיים: טיפול מהיר יותר מאשר טיפול באמצעות סמכים רגילים, טיפול נוח ונעים, מאפשר שמירה מיטבית על היגיינה דנטלית.

במהלך הטיפול האורתודונטי ישנה חשיבות עליונה לשמירה על היגיינה אוראלית וניתן לקיים אותה על ידי טיפול שיננית טרם הרכבת הגשר ומידי שלושה חודשים במהלך הטיפול, הקפדה על צחצוח שיניים יסודי לפחות פעמיים ביום, שמירה על תזונה נכונה הכוללת ארוחות מסודרות ושימוש בתכשירים המכילים פלואוריד.

בסיום הטיפול, לאחר הסרת הסמכים או הקשתיות מתחיל השלב האחרון של התהליך- שמירת התוצאות, המתבצע באמצעות קיבוע המותאם באופן אישי לכול מקרה ומקרה. חשוב לשמור על שלמות הקיבוע ולהגיע למרפאת השיניים לביקורות תקופתיות שנקבעות מראש על מנת לשמר את תוצאות הטיפול.