נכתב ע"י ד"ר ערן פרמון בעל רשיון מטעם משרד הבריאות לישראל הבעלים של מרפאת מאלו קליניק

הרמת סינוס פתוחה – המדריך המלא להשתלת שיניים מוצלחת

הרמת סינוס פתוחההרמת סינוס פתוחה היא ניתוח כירורגי אשר לרוב מבוצע על ידי רופא שיניים בעל ידע מתאים במטרה לבצע הליך של השתלת שיניים. הרמה מוצלחת של הסינוס תספק את התמיכה המתאימה לשתל הדנטלי העתידי. במצבים מסוימים ניתן לבצע ניתוח הרמת סינוס והתקנת שתלים דנטליים בו זמנית כאשר מה שקובע הם כמות העצם ואיכות הטיפול.

הרמת הסינוס היא ניתוח דנטלי אשר מטרתו להוסיף עצם בחלק העליון של עצם הלסת. כאשר את העצם משתילים סמוך לשיניים הטוחנות האחוריות והטוחנות הקדמיות. הניתוח הוא שלב מקדים וראשוני אשר בונה את העצם בלסת במטרה ליצור בסיס יציב וקבוע לשתלים דנטליים אשר מותקנים מספר חודשים לאחר הליך הרמת הסינוס.

הסינוסים המקסילאריים הינם חללים הממוקמים בלסת העליונה. הפרוצדורה של ניתוח להרמת סינוס מבוצעת כאשר קיים צורך להגדיל את הגובה והנפח של העצם בחלקה האחורי של הלסת העליונה ובמטרה לבצע התקנת שתלים דנטליים.

ניתוח להרמת סינוס מתבצע בהרדמה מקומית ונמשך בממוצע כ – 30 דקות.

פרוצדורת הרמת סינוס ניתנת לביצוע בשני אופנים עיקריים:
הרמת סינוס פתוחה – מתבצעת דרך הסינוס המקסילרי במקרים של כמות עצם הפחותה מחמישה מ״מ.

הרמת סינוס סגורה – מתבצעת דרך חלל הפה כאשר כמות העצם גדולה מחמישה מ״מ.

הרמת סינוס פתוחה

בשיטה זו יוצרים מעין "חלון" בקיר הצידי של הסינוס המקסילרי, מנתקים את הרירית מרצפת הסינוס ומרימים אותה למעלה על מנת ליצור חלל למילוי העצם ולהחדרת השתלים הדנטליים. משתמשים בשיטה זו כאשר זקוקים להרמה של רצפת הסינוס מעל 4 מ"מ. במידה שקיים מספיק גובה עצם ניתן לבצע באותו הטיפול גם את התקנת שתלים דנטליים אך במידה שאין מספיק עצם, מבצעים את התקנת השתלים הדנטליים רק כעבור כחצי שנה.

מהם שלבי התהליך?

 1. ביצוע חיתוך החניכיים מתבצע חיתוך הרקמה בחניכיים העליונות על מנת להרים אותה ולחשוף את העצם.
 2. חיתוך וקידוח העצם  יוצרים פתח בעצם על מנת לחשוף את רירית הסינוס אשר מפרידה בין הסינוס ללסת. הרירית מורמת כלפי מעלה ובכך מופרדת מהלסת של המטופל.
 3. הגבהת רירית הסינוס מקלפים בעדינות את רירית הסינוס אשר מהווה את רצפת הסינוס. הפעולה דורשת מיומנת רבה ודיוק ולעיתים קרובות עלול להיגרם קרע ברירית אשר עלול ליצור סיבוכים.
 4. התקנת תחליף עצם  אל הפתח מוכנסת העצם התחליפית (אשר בונה את העצם החדשה) שנבחרה מבעוד מועד מתוך מספר אפשרויות – עצם של המטופל עצמו הנלקחת מאזור אחר בגוף, עצם של בעל חיים או עצם סינתטית.
 5. סגירת המקום מתבצעת סגירה של הרקמה באמצעות פיסת קולגן וביצוע מספר תפרים בהתאם לצורך.

מהם הסיבוכים האפשריים במהלך הניתוח?

ניתוח הרמת סינוס הינו הליך כירורגי מורכב הדורש מיומנות וניסיון ורב ולכן רצוי לבחור רופא מומחה על מנת להימנע ככל הניתן מסיבוכים.

התהליך כולל תקופת החלמה ארוכה (6-8 חודשים) ואינו מתאים לחלק גדול מהמטופלים כמו חולים במחלות כרוניות.

סיבוכים אפשריים בזמן הניתוח להרמת סינוס:

 1. זיהום בסינוס המקסילרי.
 2. קשר אורואנטרלי בין הסינוס לחלל הפה.
 3. קרע ברירית הסינוס.
 4. החדרת השתל בחלל הסינוס.

התאוששות לאחר ניתוח הרמת סינוס

משך ההחלמה אינו קבוע ויכול להימשך בממוצע כשבוע ימים.

תופעות הלוואי לאחר הניתוח הינן הופעת שטפי דם, נפיחות באזור המנותח, כאבים ודימום מהנחיריים. בכל אחד מהמקרים הללו מומלץ להיוועץ עם הרופא על מנת לוודא שהתופעות אינן חריגות.

איך מתכוננים נכון לניתוח הרמת סינוס?

 1. טרם הניתוח חשוב להצטייד במספר טלפון לעת חירום לכל סיבוך שיופיע או לצורך קבלת תשובות והסברים.
 2. לדאוג לקבל מראש מרשם לתרופות אותם צריך לקחת לאחר הניתוח.
 3. לדאוג לקבל מהרופא הוראות מדויקות להתנהגות לאחר הניתוח.
 4. להצטייד מראש במזון רך וקר ל 24 שעות שלאחר הניתוח לפחות.
 5. להצטייד בקרח לשימוש ביום של הניתוח.
 6. לקבוע את מועד הניתוח בזמן מתאים שאינו סמוך לאירועים מיוחדים עם אפשרות ללקיחת חופש מחלה במקרה הצורך.

איך בוחרים רופא?

מומלץ לבצע את הניתוח להרמת סינוס אצל  רופא שיניים מומחה חניכיים, מומחה לשיקום הפה או מומחה פה ולסת אשר עבר הכשרה כירורגית מתאימה. חשוב שהרופא המטפל יתכנן את הליך הטיפול ותקופת השיקום מתחילתם ועד סופם מאחר שמדובר בתקופת החלמה ארוכה ובפרוצדורות רפואיות רבות.

אחוזי ההצלחה של טיפול הרמת סינוס

אחוזי ההצלחה של ההליך הינם גבוהים במיוחד, הן מבחינת הטיפול הכולל של השתלות השיניים והן מבחינת ההליך הספציפי של הרמת הסינוס. בהשתלות שיניים האחוזים עומדים על 95% הצלחה ובהליך של הרמת סינוס האחוזים אף גבוהים יותר ועומדים על 98% הצלחה. בכל מקרה, הדבר תלוי באיכות מרפאת השיניים, בניסיון ובמיומנות הרופא המטפל ובבחירות נכונות של המטופלים היכן, מתי ועם איזה רופא לבצע את ההליך כולו.

האם חייבים לעבור הרמת סינוס כדי לעבור השתלת שיניים?

כיום, רוב המטופלים של מרפאת השיניים ׳מאלו קליניק רמת השרון׳ מצליחים לעבור הליך של השתלת שיניים בלסת העליונה ללא פרוצדורה מקדימה של הרמת סינוס. הדבר מתאפשר הודות לשיטת ALL-ON-4 הניתנת לביצוע גם במצבים של חוסר עצם וזאת על ידי התקנת שתלים ייחודיים בזווית של 45 מעלות. שיטה מהפכנית זו מאפשרת למטופלים לקבל פה מלא שיניים ומתפקד כעבור טיפול של מספר שעות בלבד.

במרפאת השיניים ׳מאלו קליניק׳ רמת השרון בהובלתו של ד״ר ערן פרמון מבוצעים ניתוחי הרמות סינוס בטכניקות מתקדמות ביותר.

דילוג לתוכן