שתלים או תותבות: מדוע שתלים עדיפים וכיצד לשלב בין השניים?

בפני אדם שאיבד את שיניו הטבעיות קיימות כיום שתי אפשרויות טיפול – התקנת שתלים דנטליים או הרכבת שיניים תותבות. לכל אחד מהטיפולים הללו יתרונות וחסרונות משלו כאשר בשורה התחתונה – טיפול שתלים דנטליים נותן מענה טוב יותר עבור המטופל ומאפשר תפקוד פה גבוה ומיטבי יותר.

השתל הדנטלי הומצא בשנות ה – 50 על ידי אורתופד שבדי בשם ברנמרק אשר גילה שהעצם בונה עצמה סביב חומר הטיטניום המושתל בגוף. הוא העתיק את התגלית המרעישה לתחום רפואת השיניים ובכך הפך לאבי השתלים הדנטליים. במהלך השנים עברו השתלים התפתחויות רבות, אך למרות זאת השיניים התותבות עדיין משמשות אופציה חלופית שמטופלים בוחרים בה וזאת משתי סיבות עיקריות: טיפול התקנת שתלים דנטליים הוא יקר יותר ולכן אינו מתאפשר לכל אחד, ובנוסף הוא מחייב הימצאות עצם לסת ולעיתים ישנם מצבים עם חוסר עצם מוחלט אשר מחייבים טיפול מקדים ומורכב של השלת עצם.

אנשים בסביבות גילאי 70 מחליטים לרוב לבחור באופציה של שיניים תותבות, מתוך מחשבה שלא נותרו להם עוד שנים רבות. הבעיה מתעוררת כעבור עשור, כשהם מגיעים למרפאת השיניים עם נזקים חמורים שנגרמו מהשימוש הארוך בתותבת ואשר לא ניתנים לתיקון. אילו היו בוחרים באופציית השתלים הדנטליים היו נמנעים מאותם הנזקים והם היו נהנים מתפקוד פה קבוע עוד שנים רבות גם בגיל מאד מתקדם.

שתלים או תותבות
צרו איתנו קשר

החסרונות הבולטים של שיניים תותבות:

 1. מאיצות את ספיגת העצם – התותבת גורמת לשפשוף החניכיים ובכך למעשה מאיצה את תהליך ספיגת העצם. ברגע שהעצם תיספג לחלוטין עלולים להופיע חוסר נוחות וכאבים מאחר שהתותבת כבר לא מתאימה לפה בצורה מושלמת, מה שיצריך הזמנת תותבת חדשה.
 2. דורשות תחזוקה מורכבת.
 3. אינן מקובעות ועלולות לזוז בפה ולגרום לפציעות ולתחושת אי נוחות.
 4. דורשות תקופת הסתגלות ארוכה משום שהן לוחצות על החניכיים ויוצרות פצעי לחץ.

היתרונות הבולטים של שיניים תותבות:

 1. מייתרות את הצורך בטיפול כירורגי פולשני.
 2. טיפול מהיר וזול.
 3. ניתנות להרכבה בכל גיל ובכל מצב רפואי.

איך ניתן לשלב בין תותבות לשתלים דנטליים?

ישנה גם אפשרות של שילוב הטיפולים על מנת להוזיל עלויות או כדי להתגבר על מכשולים כמו חוסר עצם מספקת להשתלה. ניתן להתקין שני שתלים בלסת התחתונה מאחר שהלשון מפריעה ומקשה על ייצובה של התותבת בפה, ובלסת העליונה אין ממש צורך בשתלים דנטליים מאחר שניתן להגיע ליציבות מיטבית גם בלעדיהם, אך אם רוצים לשפר את האחיזה ולמנוע נזק מצטבר ניתן להתקין גם בלסת זו מספר מצומצם של שתלים דנטליים.

טיפול זה יקר יותר ונמשך זמן ארוך יותר מאשר טיפול של תותבת בלבד, אך הוא משפר משמעותית את תחושת הנוחות ותפקוד הפה ומאריך את משך עמידות התותבת בפה. השימוש בשתלים מונע את תהליך ספיגת העצם ועל ידי כך מתאפשרת יציבות מיטבית של התותבת בפה.

היתרונות הבולטים של שתלים דנטליים:

 1. מקנים נוחות מקסימלית ותחושה טבעית.
 2. שמירה על איכות חיים גבוהה.
 3. מקנים מראה אסתטי וטבעי.
 4. מאפשרים לשמור על השיניים הטבעיות שנותרו בפה.
 5. קלים לניקיון ולתחזוקה.

החסרונות הבולטים של שתלים דנטליים:

 1. פעולה כירורגית פולשנית אשר מלווה בתפרים ובכאבים קלים.
 2. לא ניתנים להתקנה במצבים רפואיים של מחלות רקע קיצוניות כמו סוכרת לא מאוזנת, אוסטאופרוזיס וכו׳.
 3. עלותם הכספית גבוהה.

ההבדלים הבולטים בין אורח חיים עם תותבות אורח חיים עם שתלים דנטליים:

מבחינת התחזוקה השוטפת

גם את השתלים הדנטליים וגם את התותבות יש לתחזק ביומיום בצורה קבועה ושוטפת. ההבדל הוא שהשתלים דורשים תחזוקה בדיוק כמו של שיניים טבעיות – צחצוח שיניים פעמיים ביום ושימוש בחוט דנטלי מידי יום, ולשיניים התותבות נדרש טיפול ארוך ומורכב יותר – צריך להסיר אותן מידי לילה ולשמור אותן במקום מוגן ובטוח, לפני הרכבתן יש לשטוף אותן במי ברז פושרים, לנקות אותן משאריות מזון מידי יום, פעמיים בשבוע יש לבצע ניקיון עמוק יותר ולהניח אותן להשריה באמבט חיטוי.

מבחינת איכות החיים

השתלים הדנטליים נראים ומתפקדים בדיוק כמו השיניים הטבעיות, הם מתמזגים עם הפה והופכים לחלק קבוע ובלתי נפרד ממנו ולכן מאפשרים שמירה עם איכות חיים גבוה. השיניים התותבות אינן מצליחות להגיע לרמת התפקוד של שן טבעית, הן מקנות תחושה מלאכותית, עלולות לזוז בזמן אכילה או דיבור ואף עלולות לשבש את הדיבור ולכן גורמות לירידה משמעותית באיכות החיים.

מבחינת אסתטיקה ומראה

השיניים התותבות מורכבות באופן זמני על הלסת ולכן אינן מקנות מראה של שיניים טבעיות, מה שלרוב פוגע באסתטיקה של הפנים וגורם לפנים להיראות לא טבעיות. לעומת זאת, השתלת שיניים מאפשרת התאמה גבוהה של השתלים למבנה הספציפי של המטופל ומקנה מראה אסתטי וטבעי לחלוטין.

מבחינת הבריאות

השימוש בשיניים תותבות גורם לפגיעה בריאותית מתמשכת ופוגע בסיכויים לבצע טיפול התקנת שתלים בעתיד. השיניים התותבות גורמות לספיגה של עצם הלסת שיכולה להסתיים באובדן מוחלט של העצם. לעומת זאת, שתלים דנטליים ידידותיים מאד לחלל הפה ולא גורמים לשום פגיעה לא הפיכה.

לסיכום, בחירה בטיפול התקנת שתלים דנטליים היא האופציה העדיפה מבין השתיים מאחר שהיא מאפשרת הנאה מתפקוד פה גבוה יותר תוך נוחות מקסימלית ומראה אסתטי וטבעי. השתלים הדנטליים שורדים בפה תקופה ארוכה הרבה יותר בעוד התותבת זקוקה להחלפה כל כ – 7 שנים. השתלים, הם קבועים ולא ניתנים לשליפה ולכן הופכים לחלק בלתי נפרד מהגוף ומספקים תחושה טבעית ונעימה.

צרו איתנו קשר
ד''ר ערן פרמון

ד''ר ערן פרמון

ד"ר ערן פרמון בעל תואר D.M.D מטעם האוניברסיטה העברית בירושלים, ותואר M.Sc בהצטיינות. ד"ר פרמון עבר מגוון השתלמויות בתחומי האסתטיקה ושיקום הפה בבית-החולים תל השומר, ובתחום ההשתלות הדנטליות בקורסים מטעם NYU ו- Boston University. בעל ידע רב בתחום שיקום הפה והשתלות שיניים והינו הנציג הרשמי של מרפאות מאלו קליניק בישראל. מרצה בכנסים אקדמיים בארץ ובעולם ומאמין שלכל אחד מגיע חיוך יפה ושיפור באיכות החיים.

הטיפולים שלנו

מרפאת השיניים במרכז הרפואי "פרמון" משלבת טיפולים מובילים ברפואת השיניים, ציוד וטכנולוגיות מתקדמות כך שלקוחות המרפאה זוכים לקבל טיפול מקיף ואיכותי במקום אחד.

דילוג לתוכן