נכתב ע"י ד"ר ערן פרמון בעל רשיון מטעם משרד הבריאות לישראל הבעלים של מרפאת מאלו קליניק

שתלים דנטליים

תוכן עניינים

שתלים דנטליים מהווים תחליף מלאכותי לשן טבעית שנשרה על ידי כך שהם יוצרים חיבור לתאי העצם אשר בפה ומשמשים כעוגן להנחת הכתר הקבוע. חלוץ השתלים הדנטליים המודרניים היה אורטופד שבדי, שגילה תוך כדי ניסוי שטיטניום נצמד לתאי העצם הטבעיים שבגוף. על בסיס התגלית הזו הוא המציא את השתל הדנטלי המודרני. רוב השתלים הדנטליים עשויים מסגסוגת של טיטניום והסיכויים לקליטתם בפה גבוהים עומדים על כ 95%.

סיכויי ההצלחה של טיפול השתל שיניים תלויים במספר משתנים, ביניהם:
סוג השתל, לסת עליונה או תחתונה והמיקום המדויק של אזור ההשתלה.
השתלים הדנטליים עלולים להיפגע מחיידקים ומהזנחה כמו שן טבעית ואפילו יותר,
לכן יש צורך להקפיד לצחצח אותם בצורה קבועה ויעילה, להשתמש במכשירי שטיפה ייעודיים ולהקפיד על בדיקת רופא תקופתית וטיפולי שיננית.

ניתן לדעת אם מתאימים לביצוע שתלים דנטליים רק לאחר בדיקה קלינית של רופא שיניים וצילומי סי.טי המקנים הדמיה תלת ממדית של האזור ומראים את כמות העצם בלסת. קיימים מצבים בהם לא ניתן להחדיר שתל דנטלי כמו לדוגמא:
סוכרת לא מאוזנת, שימוש בתרופות מסוימות המשפיעות על העצם או המערכת החיסונית, אוסטאופורוזיס קשה, חוסר עצם משמעותי וכו׳.
על פי הפרוטוקול להשתלות נדרשת תקופת המתנה של 3-6 חודשים בין החדרת השתל לשיקום הסופי של השן.

צרו איתנו קשר

קיימות צורות רבות של שתלים דנטליים כאשר כל צורה מתאימה למבנה אחר של לסת:

 • שתל צילנדרי דמוי בורג – השתל הנפוץ ביותר ובעל שיעורי ההצלחה הגבוהים ביותר.
 • שתל בעלי מבנה ישר או מתכנס – מבנה מתכנס מיועד ללסת צרה ומתכנסת, ומבנה ישר מיועד ללסת רחבה וישרה.
 • שתל דיסק – מיועד למצבים של חוסר עצם והוא בעל שיעורי הצלחה נמוכים משמעותית משל שתלים צילינדרים.
 • שתל ארוך ורחב יותר – מאפשר קישור נרחב יותר של העצם לשתל.
  מה שצפוי להאריך את חיי השתל, אך לא תמיד ניתן להחדיר שתל כזה מאחר שקיימות מגבלות אנטומיות כמו:
  הסינוס המקסילרי בלסת עליונה והעצב המנדיבולרי בלסת תחתונה.

השתלת שיניים ביום אחד

 

שיטת ההשתלה החדשנית בשם ALL ON 4 מתבססת על 4 שתלים בלבד. במהלך הטיפול מוחדרים ללסת 4 שתלים ייחודיים ועליהם מורכבת מערכת שיניים קבועה ומושלמת אשר לא ניתנת לשליפה.
הטיפול מתבצע בהרדמה מקומית כשבסיומו יוצא המטופל עם פה מושלם ומתפקד ברמה הגבוהה ביותר.

מחקרים הוכיחו כי ביצוע השיטה על פי הפרוטוקול המקורי ובשימוש בשתלים ובחלקי השיקום המקוריים, מבטיח אחוזי הצלחה גבוהים ביותר (98%).

שתלים ממוחשבים

שתלים ממוחשבים הביאו להתקדמות עצומה בתהליך הטיפול.
בטיפול הכולל החדרת שתלים רגילים, הרופא מחדיר את השתלים למקום שנראה לו הכי מתאים בלסת, כאשר חוסר דיוק עלול לגרום לפגיעה במקומות רגישים כמו הסינוס המקסילרי או עצב הלסת התחתונה ולגרום לבעיות כמו שיתוק העצב והירדמות השפה התחתונה.
טכנולוגית השתלים הממוחשבים מאפשרת תכנון ממוחשב של מיקום השתלים וביצוע השתלות תוך שימוש בתבנית מיוחדת המראה לרופא את מיקום השתלים הרצוי והאידיאלי ביותר.
בכך מתקבלות השתלות שיניים מדויקות יותר ובעלות אחוזי הצלחה גבוהים יותר.
תוכנת מחשב מתקדמת מציגה את הלסת בתלת מימד ומאפשרת לתכנן באופן גראפי את גודל השתל האידיאלי ואת המיקום האידיאלי בפה.
הצילום מועבר למדפסת תלת מימדית שמייצרת סד פלאסטי לפי מידות המטופל ושדרכו קודחים את חורי השתלים.
כך שניתן להחדיר את השתל במיקום האידיאלי ביותר בפה ובכך להעלות באופן משמעותי את אחוזי ההצלחה של הטיפול.

שתלים ביום אחד

בטיפול המסורתי של התקנת שתלים נדרשת תקפות המתנה של 4 -6 חודשים עד לקבלת יציבות ראשונית והיצמדות של תאי עצם לשתל.
ורק אז מתחילה פעולת השיקום והנחת הכתר הקבוע.
שתלים ביום אחד הינם שתלים להעמסה מידית.
בשיטה זו מוחדרים השתלים ללסת ובמקביל הרופא מעמיס כתר על השתל ללא צורך בתקופת המתנה.
קיצור התהליך הארוך מתאפשר הודות לשתלים ייחודיים בעלי פני שטח מיוחדים.
סיכויי הצלחת הטיפול עומדים על 98 אחוז.

שתלים ייחודיים

שתלים אלו מיועדים למצבים מיוחדים אשר לא מאפשרים התקנת שתל רגיל כמו לדוגמא חוסר עצם נרחב בפה.

 • שתלים זיגומטיים מיועדים לקבלת יציבות מעצם הלחי במצבים של חוסר עצם משמעותי בלסת העליונה.
 • שתלים דנטליים צרים מיועדים למצבים של חוסר בגובה עצם עקב הפרעה אנטומית.
  לאחרונה פותח שתל מהפכני וחדיש על-ידי חברת Zimmer Dental הנקרא Trabecular Metal שתל זה, בניגוד לרוב השתלים, מכיל שליש אמצעי הבנוי מסגסוגת ייחודית ובמבנה תלת-ממדי המאפשר בנייה של עצם לתוך השתל, מה שכמובן מגביר באופן משמעותי את יכולת העיגון של השתל ללסת בקבלת Bone to implant contact בהשוואה לשתל צילינדרי רגיל.
  כך ניתן גם לקצר משמעותית את זמן ההמתנה הנדרש לאיחוי השתל בעצם הלסת.
 • Trabecular metal – שתל מהפכני וחדיש אשר פותח לאחרונה וייחודו הוא ברכיבים מהם הוא עשוי ובמבנה שלו.
  הוא בנוי מסגסוגת ייחודית ובעל מבנה תלת מימדי אשר מאפשר בנייה של עצם וכלי דם לתוך השתל דבר שמגביר באופן משמעותי את יכולת העיגון של השתל ללסת.
  כתוצאה מכך מתקצר משמעותית זמן ההמתנה הנדרש לאיחוי השתל בעצם הלסת.
  סיכויי ההצלחה לקליטת השתל עומדים כיום על 98.7%.

שתלים הידרופיליים

שתלים הידרופיליים הינם השתלים המתקדמים ביותר הקיימים כיום. אלו שתלים בעלי פני שטח ייחודיים אשר מושכים אליהם נוזלים, כך שפני השטח של השתל נשמרים רטובים לאורך כל הזמן והודות לכך מתאפשרים קישור מהיר יותר לתאי עצם חדשים והחלמה קלה ומהירה יותר. השתלים ההידרופיליים מצליחים להתחבר לעצם הלסת גם כאשר תנאי הפתיחה אינם אידיאליים כמו במקרה של כמות עצם נמוכה. ההתחברות המהירה ללסת משמעותית ביותר כאשר מדובר בטיפולי השתלה מורכבים כמו טיפול בשיטת All-on-4, שתלים בהעמסה מידית ובמטופלים שסובלים ממחלות רקע שונות או מעשנים. השתל ההידרופילי מתאים לכולם ובמיוחד במקרים מורכבים ומסובכים. השתלים ההידרופיליים הופכים את טיפולי השתלת השיניים ליעילים ולמוצלחים יותר ולכן סביר להניח שבשנים הקרובות הם יהפכו לשתלים הנפוצים ביותר בכלל מרפאות השיניים.

חשוב לזכור, שגם השתלים הדנטליים הרגילים וגם השתלים הייחודיים בדומה לשיניים הטבעיות, חשופים לחיידקים ולהיגיינה לקויה ועלולים להיפגע מכך ולכן קיים צורך ממשי בשמירה על תחזוקת פה שוטפת ונכונה. תחזוקה נכונה כוללת הקפדה על צחצוח שיניים יסודי פעמיים ביום במשך כ – 2 דקות, שימוש במכשירי שטיפה ייעודיים, הקפדה על ביקורת רופא פעמיים בשנה וביצוע טיפולי שיננית אחת לשישה חודשים ובהתאם להנחיות רופא השיניים המטפל.

מהם שלבי תהליך טיפול השתלת שיניים?

 1. בדיקה קלינית ואיסוף הממצאים הרלבנטיים – רופא השיניים מבצע בדיקה קלינית יסודית ואוסף את כל הנתונים הרלבנטיים על מצב הפה והמצב הבריאותי הכללי של המטופל, זאת על מנת לוודא שלא קיימים גורמים אשר עלולים לחבל בתהליך הטיפול, בהחלמה ובסיכויי ההצלחה.
 2. תכנון ממוחשב של מהלך הטיפול – רופא השיניים קובע את סוג השתל הדנטלי הספציפי והמיקום המדויק של אזור ההשתלה באופן ממוחשב באמצעות תמונה תלת ממדית של הפה.
 3. ביצוע ההשתלה – במהלך הטיפול אשר מתבצע לרוב תחת הרדמה מקומית ונמשך כשעה, מבצע רופא השיניים חתך קטן בחניכיים לצורך חשיפת העצם, קדיחה והברגת השתל הדנטלי.
 4. תקופת המתנה – לצורך קליטת השתל נדרשת תקופת המתנה של 3-6 חודשים במהלכם אזור ההשתלה מחלים והשתל נקלט בלסת. בתום התקופה ובמידה שהשתל נקלט בהצלחה, מבריג רופא השיניים את הכתר על גבי השתל הדנטלי.

לטיפול השתלת שיניים יתרונות רבים:

 • אין פגיעה בשיניים סמוכות – רופא השיניים לא משחיז את השיניים הסמוכות לאזור ההשתלה ולכן לא פוגע כלל בשיניים הטבעיות אשר בפה.
 • מתקבל מראה טבעי ואסתטי – השתלים הדנטליים בעלי מראה של שן טבעית ולכן מתמזגים בפה בצורה מושלמת.
 • אין פגיעה בתפקוד הפה – השתל הדנטלי מהווה תחליף אידיאלי לשן הטבעית מאחר שהוא חזק ויציב ולכן תפקוד הפה נשמר ואינו נפגע כתוצאה מהטיפול.
 • איכות חיים טובה – השתל הדנטלי מספק איכות חיים טובה מאחר שהתחושה, המראה והתפקוד לאחר הטיפול הינם ברמה גבוהה ביותר.

חסרונות טיפול השתלת שיניים:

 • עלות יחסית גבוהה –השתלים הדנטליים המתקדמים יקרים יותר יחסית לשתלים פחות מתקדמים ומשוכללים.
 • טיפול יחסית ארוך –השתלת שיניים קלאסית כרוכה בזמני המתנה ארוכים של עד שישה חודשים לצורך קליטתו של השתל הדנטלי ולכן הטיפול יחסית ארוך.
 • קיימים סיכויים לכישלון הטיפול – אמנם מדובר באחוזים בודדים מכלל הטיפולים אך חשוב להיות מודעים לכך שקיימים סיכויים שהשתל לא ייקלט בהצלחה בפה ויהיה צורך בהשתלה חוזרת.

טיפים להצלחת טיפול שתלים דנטליים

 1. בחרו נכון את מרפאת השיניים ואת רופא השיניים המטפל – ודאו שרופא השיניים אמין ומקצועי ובעל ניסיון רב בביצוע שתלים דנטליים. בקשו לבדוק עם לקוחות שכבר עברו טיפול שתלים דנטליים אם הם מרוצים מהטיפול במרפאה, מהיחס ומהתוצאות. מומלץ להיפגש עם מספר רופאי שיניים לפני שמחליטים היכן לעבור את הטיפול, ולוודא שיש אחריות על תוצאות הטיפול על מנת לכסות את עצמכם במקרה של דחיית השתלים וכישלון הטיפול, לכמה זמן היא ניתנת ובאילו מקרים.
 2. אל תשתו אלכוהול ואל תעשנו – לאלכוהול ולסיגריות ישנה השפעה רעה על התמודדות הגוף במהלך ואחרי הטיפול ולכן עדיף להימנע מהם לגמרי לפני הטיפול ואחריו. גם אלכוהול וגם סיגריות מאיצים התפתחות של מחלות חניכיים ולכן חשוב להימנע מהם במצבים של טיפולי השתלת שיניים.
 3. ספקו לרופא השיניים את כל הנתונים באשר למצבכם הרפואי – מחלות רקע מהן אתם סובלים, מחלות חניכיים ומחלות פה. זכרו, כל מידע רפואי הינו רלבנטי ומשפיע על מהלך ותוצאות הטיפול ולכן וחשוב מאד שרופא השיניים יהיה מודע לכל פרט ופרט גם כאלו שלא נראים לכם רלבנטיים.
 4. נסו ככל הניתן לקצר את תהליך השתלת השיניים – ככל שתהליך השתלת השיניים נמשך זמן רב יותר גדלים הסיכויים לסיבוכים ולבעיות אשר פוגעים בסיכויי הצלחת הטיפול. נצלו את הטכנולוגיות הרפואיות הקיימות כיום לבחירה בטיפול מהיר וקל שיעניק לכם סיכויי הצלחה גבוהים ותהליך פשוט ונעים יותר.

כאשר מדובר בשתל אחד בודד התכנון יחסית פשוט, אך כשמדובר במספר שתלים דנטליים, התכנון והביצוע הופכים מורכבים ומאתגרים יותר.

תפקידו המרכזי של רופא השיניים בטיפול שתלים דנטליים, הינו התאמת השתל האידיאלי למצבו של המטופל, כאשר שילוב של התאמה מדויקת ושתל איכותי מבטיח סיכויי הצלחה גבוהים ושנים רבות של הנאה מפה תקין ומתפקד.

במרפאת השיניים ׳מאלו קליניק׳ רמת השרון בהובלתו של ד״ר ערן פרמון מתמחים בטיפולי שתלים דנטליים תוך שימוש בשתלים איכותיים של מיטב החברות המובילות ובציוד הטכנולוגי המתקדם ביותר בעולם.
צרו איתנו קשר
לקבלת פרטים נוספים וייעוץ אישי על שתלים דנטליים.

ד''ר ערן פרמון

ד''ר ערן פרמון

ד"ר ערן פרמון בעל תואר D.M.D מטעם האוניברסיטה העברית בירושלים, ותואר M.Sc בהצטיינות. ד"ר פרמון עבר מגוון השתלמויות בתחומי האסתטיקה ושיקום הפה בבית-החולים תל השומר, ובתחום ההשתלות הדנטליות בקורסים מטעם NYU ו- Boston University. בעל ידע רב בתחום שיקום הפה והשתלות שיניים והינו הנציג הרשמי של מרפאות מאלו קליניק בישראל. מרצה בכנסים אקדמיים בארץ ובעולם ומאמין שלכל אחד מגיע חיוך יפה ושיפור באיכות החיים.

דילוג לתוכן