חידושים בישור שיניים ולסתות

ד”ר אבישי הרמן / עיתון הארץ

מתי מומלץ להגיע לבדיקה אצל אורתודונט בפעם הראשונה?
מומלץ להביא ילדים לבדיקה אורתודונטית ראשונית עם סיום החלפת החותכות (השיניים הקדמיות) , כלומר בגיל 8-9. במקרים בהם ההורים מתרשמים מהפרעות אחרות בעמדת השיניים והלסתות ניתן אף להבדק בגיל צעיר יותר. בניגוד לגישה הרווחת – לא רצוי להמתין להחלפת כל השיניים לפני שמגיעים לבדיקה אורתודונטית.רוב הטיפולים האורתודונטים מתחילים בגיל 11-13, כאשר השיקולים בתזמון התחלת הטיפול קשורים בשלב הגדילה של הילד ובהתפתחות השיניים והלסתות.

האם טיפול אורתודונטי כואב?
אין בטיפול אורתודונטי כאבי שיניים כפי שאתם מכירים מטיפול אצל רופא שיניים.יחד עם זאת יש לזכור שעם התקנת מכשיר אורתודונטי חדש, תתכן תקופת הסתגלות של 4-7 ימים, שבה יש אי נוחות ולחץ על השיניים. ניתן להקל על אי הנוחות והלחצים על ידי נטילת משככי כאבים, וכן כילת מזון נוזלי או רך יותר.למטופלים עם גשר- קוביות צפויים להופיע 1-3 ימים של לחצים על גבי השיניים לאחר פגישת המעקב החודשית במרפאה. זאת מאחר ובפגישה זו קרוב לודאי שנבצע מתיחות לצורך קידום הטיפול והזזת השיניים.

מהם סוגי המכשירים המשמשים בטיפול?
המכשור הנפוץ ביותר לצורך יישור שיניים הינם הסמכים (brackets) –אשר המוכרים גם בשמות כמו גשר,קוביות, ברזלים ועוד. הסמכים הינם ריבועי מתכת קטנים אשר מודבקים אל השיניים המאפשרים העברת כוחות באופן מדוייק אל השיניים בכדי להזיזן למקומן הנכון.

למי שמעוניין באפשרות טיפול פחות בולטת ויותר אסטתית קיימים בנוסף לסמכים העשויים מתכת, סמכים שקופים העשויים חרסינה.

לעיתים בכדי להשפיע על גדילת הלסתות משתמשים במכשור חיצוני כמו רסן (headgear)– אשר מעביר כוחות אל הלסת העליונה ומסייע בהכנסת שיניים עליונות בולטות.

במקרים מסויימים יש צורך בהתערבות אורתודונטית כבר בגיל צעיר, כמו במקרים של אובדן שן נשירה בגיל צעיר או במקרים מסויימים עם שיניים צפופות ניתן להעזר בשומר מקום אשר מותקן בפה ותפקידו למנוע התפתחות של בעיה או החמרה של בעיה קיימת אשר תצריך טיפול בהמשך.

ישנם מגוון גדול של מכשירים נוספים המשמשים בטיפול אורתודונטי אשר מותאמים לכל מטופל בהתאם לליקוי הסגר הקיים בכדי להגיע לתוצאה האופטימלית בכל מקרה ומקרה.

כמה זמן נמשך טיפול אורתודונטי?
משך הטיפול יכול לנוע ממספר חודשים ועד למספר שנים בתלות בחומרת ליקוי הסגר הראשוני, כמו גם בתוכנית הטיפול הנבחרת ובשיתוף הפעולה מצד המטופל.אך באופן כללי ניתן לומר כי טיפול אותודונטי ממוצע נמשך כ-18-24 חודשים.תדירות המפגשים במהלך הטיפול היא אחת ל-4-6 שבועות בד”כ.

האם השיניים יזוזו שוב לאחר הטיפול האורתודונטי?
עם השנים קיימת תזוזה של השיניים, וזהו תהליך טבעי שאינו קשור לטיפול אורתודונטי, בכדי לשמר את תוצאת הטיפול ולהינות משיניים ישרות לאורך שנים, לאחר הורדת המכשור יש לייצב את השיניים במקומן החדש, הדבר יכול להתבצע במספר דרכים – ע”י קיבוע – חוט דק המודבק בצידן הפנימי של השיניים או ע”י פלטה נשלפת אשר מורכבת למספר שעות ביממה לפי הנחיות הרופא.

מיהו מומחה לאורתודונטיה?
על-פי החוק בישראל כל רופא שיניים יכול לבצע טיפול אורתודונטי, אך ישנם רופאים אשר קיבלו הכשרה מיוחדת הנמשכת כ-3 וחצי שנים במוסד אקאדמי מוכר ועמדו בקריטריונים הנדרשים ובבחינות בכדי לקבל רשיון מומחה לאורתודונטיה.כאשר אתם מטפלים אצל רופא מומחה לאורתודונטיה אתם יכולים להיות שקטים שהרופא קיבל את ההכשרה המתאימה כדי לתת לכם ולילדכם את הטיפול הטוב ביותר.בכדי לברר האם רופא מסויים הינו מומחה באורתודונטיה ניתן לגשת לאתר האגודה האורתודונטית בישראל.

דוגמאות לטיפול בליקויי סגר שונים
ליקוי הסגר הנפוץ ביותר הינו צפיפות (crowding) שהיא למעשה חוסר מקום לשיניים.
לפני הטיפול:

בתום הטיפול:

בעיה שכיחה נוספת הינה בליטה של השיניים העליונות.
לפני הטיפול:

בתום הטיפול:

טיפול אורתודונטי למבוגרים
טיפול אורתודונטי איננו עוד נחלתם של הילדים והנוער בלבד.התחום עובר מהפך בשנים האחרונות ובמסגרתו גיל המטופלים הולך ועולה.בעוד בעבר נפוץ היה הטיפול האורתודונטי בילדים בלבד הרי שכיום הוא צובר פופולריות בקרב המבוגרים.אין למעשה מגבלה על טיפול אורתודונטי וניתן לבצעו בכל גיל, זאת בתנאי שמנגנון האחיזה של השיניים (=החניכיים), במצב בריא.המטופלים המבוגרים מבקשים להגשים חלום שלא מומש בעבר או מופנים לצורך טיפולים אורתודונטיים כחלק מתהליכי שיקום פה. חלק מהמטופלים נושאים עימם בעיות הקשורות ביישור השיניים והלסתות מילדות, ואילו חלק אחר מעוניין לטפל בשינויים שהתרחשו עמדת השיניים עם השנים, וגרמו להפרעה אסטטית או תפקודית. במקרה של יישור שיניים במבוגרים מתבצע הטיפול בדומה לזה שלהצעירים על ידי מכשור אורתודונטי קבוע.במידה וקיימת הפרעה אסטטית כתוצאה מהמכשיר המתכתי עומדת לפני המבוגר הבחירה בין שלוש אפשרויות של מכשור אסטטי:

  1. מכשיר אורתודונטי שקוף המודבק על גבי השיניים.
  2. מכשיר אורתודונטי נסתר (Lingual) המודבק על גבי החלק הפנימי של השיניים ואיננו נראה כלל.
  3. סדרת פלטות שקופות המיוצרות בתהליך מתקדם באמצעות מחשב, אשר המורכבות על גבי השיניים וניתנות להסרה במידת הצורך (Invisalign).