כתרים לשיניים - כך תבחרו נכון

מהו כתר?

הכל על כתרים לשינייםכתר הוא יחידה שתפקידה להשלים ולתקן מראה ותפקוד של שן לאחר פגיעה קשה, כמו ריקבון (שנוצר מסיבות שונות) או שבר לאחר פציעה. ברוב המקרים, הכתר יהיה החלק האחרון בתהליך שיקום השן, לאחר טיפולי תיקון השורש והמבנה. יחידת המבנה עשויה להיות בורג מתכתי, מבנה ממתכת יצוקה או לחילופין מבנה פייברפוסט וקומפוזיט שמחזק את השן ומונע סדקים. קומפוזיט הוא החומר המועדף כיום במרפאות שיניים רבות.

מירב הכתרים עשויים ציפוי חרסינה בחלקם החיצוני, ומתכת בחלקם הפנימי (מכאן השם כתר חרסינה, או בראשי תיבות באנגלית PFM).

חשוב לדעת מראש מהי איכות הכתרים לפני שמרכיבים אותם בפה, כיוון שאיכות הכתר משתנה בהתאם לסוג הסגסוגת שממנו הוא מורכב. בתנאים של רטיבות וחמצן, מתכות פשוטות יותר יחלידו. מתכות אלה נקראות "מתכות לא אצילות" או "מתכות בסיס". קיימות מתכות כמו פלדיום, זהב, פלטינה וטיטניום שמכונות גם "מתכות אצילות", כלומר, מתכות אלה לעולם לא יפתחו חלודה.

כשהכתר בנוי ממתכת אצילה, או הסגסוגת שממנה עשוי הכתר מכילה אחוז גבוה של מתכת אצילה, הכתר נחשב לאיכותי ובעל סיכוי נמוך יותר לפתח חלודה. כתר כזה יהיה יקר יותר כמובן.

כתר חלוד יגרום לדלקת חניכיים כרונית. פירורי המתכת עלולים להתפזר בפה, להידבק לחניכיים ולהצטבר בהן, מה שעשוי בסופו של דבר לגרום לדלקת. בכתרים זולים קיים סיכוי גבוה יותר לחלודה לאחר מספר שנים, והם עלולים להוביל לנסיגת חניכיים, ולהופעת פס כהה בקשת החיבור לחניכיים שנגרם מפירורי המתכת, חשיפה של שולי הכתר ולעיתים ריקבון מתחת לכתר בגין חדירת חיידקים.

רפואת שיניים ללא מתכת תופסת תאוצה בשנים האחרונות. כתרים במשפחת ה"לא מתכתיים" עשויים מזירקוניה וחרסינה, והמבנה שלהם יהיה חרסינה דחוסה או זירקוניה טהורה. כתרים אלה הם מהאיכות הגבוהה ביותר, והם מיוצרים בעזרת סריקה דיגיטלית לביצוע מדויק ולמראה טבעי.

כתרים ללא מתכת

 

  • כתר זירקוניה וחרסינה – הבסיס הוא זירקוניה ומבחוץ חרסינה.
  • כתר חרסינה דחוסה – 100% חרסינה מחוזקת.
  • כתר זירקוניה טהורה/מונוליטית – הכתר עשוי 100% זירקוניה ובעל עמידות גבוהה. מתאים במיוחד לשיניים טוחנות.

יתרונות של כתר חרסינה

 

  • מראה טבעי, אינו בולט בחלל הפה ושווה לשיניים בגודלן, צבען וצורתן.
  • הפתרון הטוב ביותר לשחזור שיניים קדמיות.
  • בלתי רעיל בגלל שאינו מכיל מתכת.

כתר דנטלי הוא פתרון מעולה לשיניים רקובות או פגועות לטווח הארוך. הכתר נשאר בפה שנים רבות, ובהחלט כדאי להשקיע כדי לקבל את הכתר האיכותי והמדויק ביותר, שמיוצר במקצועיות רבה. עדיף לא להשתמש בכתר הזול ביותר מבלי לבדוק את כל האפשרויות האחרות. חשבו את הסיכונים היטב לפני שאתם מכניסים חומרים לפה שישארו שם שנים.

חשוב להתייעץ עם רופא ולבקש את הכתר האיכותי ביותר שאפשר להרשות לעצמנו. הצעה זולה תהיה בהתאם לאיכות הכתר מבחינת הדיוק או מבחינת החומרים שירכיבו אותו. בנוסף, אם לאחר כמה שנים תופיע נסיגת חניכיים או ריקבון מתחת לכתר, התיקון יהיה קשה יותר (אם יהיה אפשר לתקן), וכמובן יקר יותר. בסוף ייצא שתשלמו יותר, ולכן כדאי לבחור במרפאה איכותית שמתמחה בכתרים מדויקים וטובים ולהשקיע פעם אחת ולתמיד.

גם הכתר האיכותי ביותר עלול לגרום לדלקת בחניכיים, והחשש מריקבון עדיין קיים אם היגיינת הפה לקויה. צחצוח לא נכון, הימנעות מניקוי אבנית וטיפולים שגרתיים אחת לחצי שנה ותזונה המכילה כמות גדולה של פחמימות וסוכרים עלולים לפגוע באיכות הכתר ובשיניים באופן כללי.

דילוג לתוכן